XS 1979 "work in progress"

kondorp

XS650 Member
Messages
17
Reaction score
16
Points
3
Location
swiebodzin
Thank you all for all the knowledge contained on this forum. 1979 almost finished, another under construction and tons of ideas still in my head.

29mpovb.jpg


23ljcz6.jpg



2r39f7b.jpg


vff2w9.jpg
 
That polished cover is GORGEOUS!

Me, I'm too friggin' lazy to put that kind of time and effort into it, just to spend a lot of time keeping it that way.
 
Nice job on the whole motor.
What is the piping along the wall? The lines with the dryer exhaust on it? Water?
 
Nice job on the whole motor.
What is the piping along the wall? The lines with the dryer exhaust on it? Water?

I'm using these pipes to create my own N₂O mixture for yamaha, but seriously it's just heating system in my work place. Ofcourse the heating system has almost the same age as my yamaha, renovation is needed too... But still it works properly
 
sorry, a little talk between Polish people :)
pozdro! ja jestem z Olkusza i też jestem na podobnym etapie. mam dwie xski 447 i special. 447 teraz robie na oryginal a obecnie elektryka przede mną. nie jestem jakimś super mechanikiem tylko robie to hobbystycznie. dlatego mam pytanie. ostatnio skręcałem tylne koło i jak ustawiłem je, napiąłem łańcuch to zacząłem dokręcać śrubę osi... no i jak dokręciłem je w miarę mocno (nie do końca) to słychać było przeskoki łożysk i koło miało opór podczas kręcenia. co mogłem zrobić nie tak? i jak należałoby dokręcić koło. sądziłem że łożyska nie powinny się przemieszczać bo jedno siedzi w gnieżdzie a drugie bodajże opiera się na tulei dystansowej. czytałem też że powinienem zacisnąć hamulec bębnowy podczas dokręcania osi. A tak w ogóle jeśli potrzebowałbyś jakichś części czy informacji to służę pomocą.
Wojtek
 
Back
Top